نقش ارزنده نیروهای ملي دفاعی و امنیتی در تامین انتخابات ریاست جمهوری کشور

zia_omid
چهارشنبه ۱۳۹۸/۷/۳ - ۱۴:۲۶

مردم افغانستان با گذشت هر روز به سوی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کشور نزدیک و نزدیکتر میشوند، انتخاباتی که مردم به دست خویش زعیم ملی آینده کشور شان را تعین منیمایند. انتخابات، یکی از مؤلفه‌های اساسی دموکراسی به شمار می‌آید که از طریق آن اعمال حاکمیت مردم ممکن می‌گردد. اما، آنچه در انتخابات با اهمیت و مهم تلقی می‌شود، مشارکت شهروندان در پای صندوق‌های رأی‌دهی است؛ زیرا، مشارکت در انتخابات، می‌تواند قوام و دوام نظام سیاسی مردم‌سالار را در یک کشور تضمین کند. مشارکت در انتخابات، به عنوان یکی از مهم‌ترین حقوق سیاسی و بشری شهروندان در اکثر کشورهای جهان، شناخته شده است. این حق، در قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان نیز، برای شهروندان کشور، در نظر گرفته شده است.

دین مقدس اسلام نیز به حضور مردم و نقش تعیین‌کننده‌ی آنها در امر حکومتداری و نظام‌سازی اهتمام داشته است.

اکنون، همه‌ی شهروندان کشور، اعم از «زن و مرد»، «پیر و جوان»، «ثروتمند و فقیر»، «بی‌سواد و با سواد»، «افراد حکومتی و عادی»، که شرایط ثبت‌نام و رأی‌دهی را داشته باشند، مطابق قانون، حق دارند از طریق مشارکت در انتخابات و دادنِ رأی به شخص دلخواه خود، در آینده‌ی سیاسی کشور سهم بگیرند.

چنانچه محمد اشرف غنى رئیس جمهور کشور  در یک سخنرانى خویش به صراحت بیان داشت که انتخابات عنعنه اسلامى و ملى ماست و ضرورت حیاتى  مى باشد، ملت با انتخاب کردن رئیس جمهور آینده کشور  به وى صلاحیت مى  دهد که تصامیم دشوار  را به قوت و عزت بگیرد. وى  علاوه نمود: انتخابات یک نیاز اساسى بوده و آمادگى ها براى برگزارى آن گرفته شده است. در غیر آن در تضاد با ارزشهاى دموکراسى ومنافع ملى افغانستان وخلاف قانون اساسى میباشد، روى این منظور براى تامین امنیت انتخابات ریاست جمهورى افغانستان کمیسیون ویژه تشکىل میشود تا این کمیسیون تدابیر خاص امنیتى را براى تامین امنیت حوزه هاى انتخاباتى کاندیدان انتخابات ریاست جمهورى افغانستان رویدست گیرند.

 به یقین که مسوولان دفاعی و امنیتى نیز به خاطر دستیابى به امنیت انتخابات در ارتقاى ظرفیت هاى مسلکى و مورال رزمى نیروهاى دفاعی و امنیتى کشور نقش نهایت سازنده دارند و تلاش مى ورزند تا امنیت مراکز راى دهى را خوبتر و بهتر در ایام برگزارى انتخابات تامین نمایند. ولى آنچه که امروز میتواند نیروهاى دفاعی و امنیتى کشور را قادر به امنیت خوبتر و بیشتر انتخابات بسازد همانا تحکیم همکارى مردم با این نیروها میباشد.

 قابل یاد آوریست که سال ۱۳۹۸ خورشىدى براى افغانستان نقطه عطفى در تاریخ سیاسى کشور ما خواهد بود، زیرا در همین سال علاوه از آنکه در شش میزان ۱۳۹۸ خورشیدى انتخابات ریاست جمهورى دایر میشود همچنان مردم افغانستان انتظار دارندکه گفتگو هاى صلح به امنیت و صلح پایدار درکشور بیانجامد.

مردم ما نمى خواهند که گواه یک صلح گذرا، مقطعى و ناپایدار باشند و هرگز دوست ندارند که با گفتگو هاى صلح، امنیت و ثبات به گونه یى موقت تامین شود و باگذشت اندک زمانى بار دیگر اوضاع به طرف بى ثباتى به پیش رفته و گواه از سرگیرى جنجال ها وکشمکش ها و آغاز دوباره جنگ و خشونت درکشور و یا حداقل در بخش هاى از کشور خود باشیم.

افزایش نقش سازنده نیروهاى دفاعی و امنیتى به خاطر تامین امنیت انتخابات در واقع بیانگر رشد آزادى در افغانستان است که در نتیجه زمینه را براى برگزارى انتخابات شفاف، عادلانه و آزاد مساعد میسازد.

ولی تا جائیکه هموطنان ما شاهد هستند نیروهای دفاعی و امنیتی کشور ما با حمایت بی شائبه مردم توانستند که حوزه های انتخاباتی را در انتخابات پارلمانی تامین امنیت و مردم ما با کمال خرسندی نیز به پای صندوق های رایدهی رفته و نماینده گان شان را در شورای ملی انتخاب کردند. اخیراً منسوبان دلیر و با شهامت دفاعی و امنیتی با توانایی های لازم و قدرتمند شان توانستند که ضربات کوبنده و مرگبار را بالای تروریستان و دهشت افگنان در نقاط مختلف کشور وارد نموده و تعداد از ولسوالی هایی را که در تصرف مخالفین مسلح قرار داشت دوباره از آنان پس بگیرند، که این خود بیانگر قدرت و عظمت محاربوی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور ما میباشد.

و این نیروها با مورال قوی و داشتن ظرفیت های محاربوی و مسلکی قادر به تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری در نقاط مختلف کشور خواهند بود.

«مددی»