آغاز تطبیق پلان عملیات زمستانی اردو برای سرکوب طالبان

zia_omid
دوشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ - ۱۴:۴۸
آغاز تطبیق پلان عملیات زمستانی اردو برای سرکوب طالبان

رهبری وزارت دفاع ملی وستردرستیز به هدف جلوگیری ازفعالیت های تخریبکارانه مخالفین مسلح پلان عملیات‌های زمستانی را سطوح تمام قطعات وجزوتام های اردو ملی افغانستان درهمآهنگی با سایر نیروهای دفاعی وامنیتی کشور از مدت یک ماه به این طرف به اجرا گذاشته است. طبق این پلان، حملات تهاجمی زمینی قطعات اردو در زمستان جاری دربرخی مناطق که اراضی کوهستانی،جنگل زار وصعب العبور وپوشیده ازبرف می باشد به منظورجلوگیری وازعوارض تخنیکی وبندش وسایط وپرسونل دراین ساحات کاهش یافته اما حملات هوایی و ویژه شبانه قطعات عملیاتهای خاص افزایش یافته است. کشتن قوماندانان و تخریب مخفی‌گاه‌ها، مواضع و دیپوهای سلاح و مهمات طالبان از اهداف اصلی این پلان است. وزارت دفاع ملی با اجرای پلان فوق، تصمیم دارد توان جنگی طالبان را در بهار آینده کاهش دهد.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی ضمن مصاحبه با روزنامه 8 صبح  گفته است: که پلان عملیات‌ زمستانی اردو از سوی وزارت دفاع در همکاری با وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی تهیه شده و ازمدت یک ماه به این طرف به اجرا گذاشته شده است. آقای امان افزود: اهداف اصلی این پلان، کشتن قوماندانان و افراد کلیدی طالبان و همچنان تخریب تأسیسات و مواضع این گروه است. او گفت که نابودی منابع تمویل گروه طالبان از جمله تأسیساتی که این گروه برای تولید مواد مخدر ایجاد کرده است، نیز شامل اهداف این پلان است. امان خاطرنشان ساخت که مهم ترین و اساسی ‌ترین هدف پلان عملیات‌های زمستانی اردو آن است تا ماشین جنگی گروه طالبان برای بهار سال آینده از کار انداخته شود و مجال ویرانگری و حملات تهاجمی به این گروه در این فصل داده نشود.

معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی تأکید کرد که از زمان اجرای پلان عملیات‌های زمستانی اردو تا کنون، تلفات سنگینی به گروه طالبان در ولایات شمالی و غربی کشور وارد شده است. به گفته آقای امان، ولایاتی که در آن‌ها حملات اردو در چهارچوب این پلان اجرا شده است، شامل کندز، فراه، هرات، بادغیس، غور و غزنی می با‌شد. او گفت که در نتیجه این حملات، حومه‌های شهر کندز و شاهراه هرات – بادغیس از وجود جنگجویان طالبان پاکسازی شده است. آقای امان در ادامه افزود: که در فراه نیز عملیات اردو از یک هفته به این طرف جریان دارد و شاهراه هرات – غور نیز در حال پاکسازی از وجود جنگجویان طالبان است. وی هم‌چنان کشته شدن مسوول نظامی طالبان در هرات وبه همین طور تخریب چند کارخانه مواد مخدر مربوط به این گروه در غزنی را از دست‌ آوردهای پلان عملیات‌های زمستانی اردو در روزهای اخیر دانست.

فواد امان درتداوم سخنانش گفت: که در زمستان‌های گذشته عمدتاً عملیات‌های اردو کاهش می‌یافت و یا هم متوقف می‌شد، اما در زمستان جاری این عملیات‌ها افزایش یافته است. او هم ‌زمان خاطرنشان ساخت که حملات تهاجمی ارتش که عمدتاً در فصول بهار، تابستان و خزان اجرا می‌شود، برای زمستان امسال کاهش داده شده است. امان افزود که دلیل کاهش این نوع حملات در زمستان امسال، دشوار بودن اجرای آن در ولایات برف‌گیر، کوهستانی و صعب‌العبور است. او گفت که به همین دلیل، در پلان عملیات‌های زمستانی امسال، افزایش حملات هوایی، شبانه، ویژه و کماندویی پیش‌بینی شده است.

طبق معلومات معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی، در حال حاضر در یک ‌شبانه ‌‌روز به طور متوسط بین 15 تا 22 حمله هوایی از سوی قوتهای هوایی اردو اجرا می‌شود. همچنان نیروهای اردو به طور متوسط در جریان هر شب بین 10 تا 15 عملیات شبانه اجرا می‌کنند. فواد امان گفت: که این رقم عملیات هوایی و شبانه نسبت به هر زمان دیگری «کم‌سابقه» بوده است.

 

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۴:۵۱
Background image

امضاء تفاهم نامه همکاری میان معاونیت های تعلیمات و پرسونل وزارت دفاع ملی و سواد آموزی وزارت معارف

وزارت های دفاعی ملی و معارف با همکاری کشور دوست آلمان، تفاهم نامه یی را به امضاء رسانیدند...

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - ۱۶:۳۴
Background image

۱۴۷ تن بریدملان اردوی ملی از مرکز تعلیمی فارغ گردیدند

۱۴۷ تن سربازان لوای سوم سرحدی قول اردوی ۲۰۵ اتل به شمول ۴ بانو، پس از سپری نمودن یک...

شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ - ۱۵:۵۷
Background image

اردوی ملی برای ۲۸۸ خانواده مواد خوراکی و ارتزاقی کمک کرد

بخش حالات اضطرار قول اردوی ۲۰۹ شاهین برای ۲۸۸ خانواده در روستای «برج حسن»...

BACK TO NEWS