زندگی‌نامه شهید تورن علی‌یاور عیار

zia_omid
 شهید تورن علی‌یاور عیار

مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا

شهید تورن علی ‌یاور عیار فرزند حجت الاسلام والمسلمين شیخ عباس شیخ‌زاده در سال 1372هـ.ش در قریه سوخته‌ قل از توابع ولسوالی مرکز بهسود ولایت میدان وردک، در یک خانواده مذهبی، متدین و روشن‌اندیش، دیده به جهان گشود. شهید تورن علی‌یاور عیار در سال ۱۳۷۹ هـ. ش، همراه با خانواده اش، به شهر کابل آمد و در این شهر سکنا گزید. او در سال ۱۳۸۱ شروع به آموختن علم و دانش نمود که تعلیمات ابتداییه را در مکتب خصوصی اهل بیت و دوره ثانوی خویش را در لیسه عالی عبدالرحیم شهید به درجه اعلی به پایه اکمال رسانید و پس از اتمام این دوره، نسبت شوق و علاقه خاصی که در دفاع و خدمت به وطن داشت، وارد آموزش افسران منتخبه جوانان (OCS) گردید. بعد از سپری نمودن موفقانه این دوره خاص نظامی، با دنیایی از امید و علاقه خدمت به وطن، در فرقه ۱۱۱ ولایت هرات تعیین بست گردید.

شهید تورن علی ‌یاور عیار جوان رشید، نترس و جوانمرد بود که بعد از سه سال ایفای وظیفه به حیث افسر ارتش ملی در ولایت هرات، بالاخره در یک ماموریت ویژه و نفس‌گیر که در بالا مرغاب ولایت بادغیس، پیش آمد، از میان صدها نفر همسنگرانش، داوطلبانه، حاضر به انجام وظیفه در لوای سوم ق.ا ۲۰۷ ظفر شد. با تأسف که همین اقدام شجاعانه آخرین ماموریت شهید قهرمان تورن علی‌یاور عیار بود. او مردانه‌ وار تا آخرین مرمی و آخرین نفس با دشمنان قسم خورده این وطن، رزمید و جنگید و بعد از روزها مقاومتِ سرسختانه، سرانجام به تاریخ ۲۴ سرطان ۱۳۹۸، به درجه رفیعه شهادت نائل گشت و به ندای آیه مبارکه: (مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا) لبیک گفت و به عهدش جانانه وفا کرد.  روح آن جوان دلیر و عیار، شاد و یادش در خاطره‌ها زنده و جاوید باد!