سیمینارمشترک آموزشی مسئولین ریاست ارتباطات ستراتیژیک، عقیدتی -فرهنگی وعملیات معلوماتی

سیمینار آموزشی مسئولین ریاست ارتباطات ستراتیژیک، ریاست عقیدتی و فرهنگی وعملیات معلوماتی به منظور پیشبرد بهتر امور اطلاعاتی و تبلیغاتی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور در تالار وزارت دفاع ملی دایر گردید.

این سیمینار به اشتراک عبدالله حبیبی وزیر دفاع ملی، سترجنرال مراد علی مراد معاون ستردرستیز قوای مسلح، دگرجنرال اقبال علی نادری معاون وزیر دفاع ملی در امور پرسونل و تعلیمات، دگرجنرال هلال الدین هلال معاون وزارت دفاع ملی در امور استخبارات ستراتیژیک، شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، تواب غورځنګ سخنگوی شورای امنیت ملی، نجیب الله دانش سخنگوی وزارت امور داخله، سید عبدالحسیب صدیقی سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی، سخنگویان ولایات پنچشیر، دایکندی، پروان، سخنگویان زون های پولیس ملی، آقای دومنیک مشاور ارشد جنرال نیکولسن قوماندان نیروهای حمایت قاطع، معاونین، روئسا و جنرالان وزارت دفاع ملی در تالار کنفرانس های وزارت دفاع ملی تدویر یافته بود.

محفل با تلاوت آیات چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی ج.ا.ا. آغاز گردید.

ابتدا تورنجنرال دولت وزیری رئیس ارتباطات ستراتیژیک و امورعامه در رابطه به دست آوردها و فعالیت های اطلاعاتی و تبلیغاتی اردوی ملی طی سال های گذشته معلومات ارایه نموده گفت: وزارت دفاع ملی سعی می نماید که در هماهنگی با سایر ارگان های امنیتی یک طرح جامع و منظم اطلاعاتی را تدوین نماید تا در روشنی آن بتوانیم ارتباطات منظم اطلاعاتی را در سطوح مختلف تکتیکی و ستراتیژیک نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به خصوص تنظیم هرچه بیشتر و بهتر ارتباطات با مردم تطبیق و عملی نمائیم.

سپس عبدالله حبیبی وزیر دفاع ملی در پیوند به نقش رسانه ها و تبلیغات در سمت و سو دهی افکار عامه به صورت مفصل و همه جانبه صحبت نموده گفت: رسانه ها سهم مهمی در جهت ایجاد جامعه مرفه و سالم ایفا می نمایند. مسئولین امور عامه یا کارکنان رسانه های اردوی ملی از ایجاد اردو تا کنون با شجاعت تمام شانه به شانه سربازان نیروهای دفاعی و امنیتی کشور سعی و تلاش نموده اند تا وقایع را با در نظرداشت منافع ملی انعکاس داده در جهت تأمین صلح و ثبات سراسری در کشور نقش به سزایی ایفا نمایند.

وی همچنان خطاب به اشتراک کننده گان سیمینار گفت: مسئولین بخش اطلاع رسانی شما هستید، با آموزش فنون مسلکی ثابت ساختید که از جمله یی بهترین و نخبه ترین افسرانی هستید که اردوی ملی کشور را از نظر مورال قوی و با انگیزه، عشق به وطن تحت شعار «خدا(ج)، وطن ، وظیفه» همچنان مانند صخره های شکست ناپذیر در برابر دشمنان به منسوبان اردوی ملی مورال داده اید و به زود ترین فرصت صدای سرباز را از سنگرش به گوش هموطنان عزیز ما رسانده اید، پس وظیفه ملی و وطنی شما است که در کمترین وقت بهترین و ضروری ترین خبر را که نقش اردوی ملی کشور در آن انعکاس می یابد از طریق رسانه ها به اطلاع هموطنان تان برسانید. چون مردم نجیب و متدین کشور ما همیشه از نهاد های دفاعی و امنیتی کشور حمایت نموده اید.

دگرجنرال هلال الدین هلال معاون وزارت دفاع ملی در امور استخبارات ستراتیژیک نقش رسانه ها را در اطلاع رسانی به مردم و جامعه حایز اهمیت دانسته و از آنان خواست تا در برنامه های خبری خود پیرامون نیروهای دفاعی و امنیتی، منافع ملی کشور را در نظر داشته باشند.

سپس منیره یوسفزی سخنگوی اداره مستقل ارگان های محل صحبت نموده گفت: همکاری و هماهنگی ارگان های محل در کار تبلیغات و اطلاع رسانی موثر است، سخنگویان نهاد های دفاعی و امنیتی همیشه با ارگان های محل در ارتباط باشند تا بتوانند در زمان بسیار کوتاه با هم تبادل اطلاعات نمایند.

در ادامه سخنگویان دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، شورای امنیت ملی، وزارت امور خارجه، وزارت امور داخله نیز پیرامون موضوع صحبت نموده نظریات و پیشنهادات شان را ارایه نمودند.

بعداَ تورنجنرال امین الله نصیب رئیس عقیدتی و فرهنگی، تورنجنرال حبیب الله حصاری رئیس اوپراسیون ستردرستیز قوای مسلح هریک بالنوبه بر ضرورت چنین ورکشاپ ها در غنامندی و تعمیم تجارب مسئولین مطبوعاتی و اطلاع رسانی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور تأکید ورزیده و آن را گام مثبت در راستای تبلیغات و روشن ساختن اذهان عامه موثر خواندند.

سترجنرال مراد علی مراد معاون ستردرستیز قوای مسلح در روز اخیر ضمن ارزیابی و نتیجه گیری سیمینار، روی ابعاد مختلف جنگ روانی صحبت نموده گفت: دشمن شکست خورده و زبون تلاش دارد تا با تبلیغات خصمانه و دروغین شکست خود را پنهان نموده، با حملات انتحاری و ماین های کنار جاده موجودیت خود را نشان دهد. در حالیکه در تمام جبهات نیروهای دفاعی و امنیتی کشور ضربات کوبنده و مرگبار را بر آنان وارد نموده است. رسالت دست اندرکاران عرصه مطبوعات نظامی و مسئولین فرهنگی ما این است، تا اطلاعات دقیق را در همکاری با رسانه ها برای مردم پیشکش نمایند.

گفتنی است که این سیمینار در حالی دایر می گردد که عملیات خالد در تمام نقاط کشور به خاطر دفع و طرد دشمنان صلح و آرامش در حال اجرا است.